Jdi na obsah Jdi na menu
 


cimg1137.jpg

 

S ohlédnutím za uplynulým rokem 2010 bych trochu zabilancovala. Anushce je 2,5 roku, v květnu 2011 oslaví své třetí narozeniny.

V roce 2010 jsme si premiérově ozkoušely obě zkoušku ZZO, kterou jsme úspěšně zvládly. Také jsme v premiéře (a s dávkou nervozity) vyzkoušely pohyb v kruhu. Se známkou VD na Okresní výstavě v HK jsem poměrně spokojena, neboť byla udělena znalcem a člověkem nad míru zkušeným - dnes bohužel již zesnulým - Ing.Jaromírem Dostálem, DrSc.

A plány do nadcházejícího roku 2011? Projít si klubovkou (květen), jet se podívat na to, jak probíhá bonitace u velkých kníračů v reálu a v klidu připravovat Anushku také na bonitaci.

 

 

 

27.11.201

Tak už máme za okny bílo!!!! První adventní víkend se nesl v mrazivém počasí a v pěkné dávce sněhu. Beník a Dasty se s tou várkou bílého čehosi těžko smiřovali, Anushce to je tak nějak jedno. Jen jí na procházkách občas podjíždějí nohy, občas má packy obalené sněhovými kuličkami, ale zas je všude plno skvělého občerstvení...

 

s.jpg

 

 

 

 

14.11.2010

Obranářský cvičák jsem kvůli deštivému počasí vynechala a na dalším, tentokrát poslušňáckém cvičáku jsme za krásného, takřka jarně-letního počasí, pilovali poslušnost. Odpoledne jsme se vydali na procházku do kopců po okolí. V týdnu začla Anushka hárat, takže si teď dáme pauzičku od návštěvy cvičáku.

 

0.jpg

 

 

1.jpg

 

 

2.jpg

 

 

 

31.10.2010

Dnešní cvičák nezačal zrovna nejlíp. Anushka se bezdůvodně vrhla na výmarku Britu - snad byla holka mne nebo Anuši blíž, než měla být... Naštěstí se to obešlo bez krve... Na dnešním cvičáku byly na programu stopy. Ty s Anushkou statečně flákáme. Stopování na pamlsky ji nezpomaluje, naopak, Anushka je na stopě jak pomatený kulový blesk, já za ní vlaju, ať dávám na rady zkušených nebo ne a dlaně, spálené od stopovačky, hovoří za vše... Věty typu "buďte ráda, že máte žravýho psa, ten se dobře motivuje..." a "jednou rukou si ji drže a druhou ji naznačujte směr a chvalte jí...." mne dostávají na kolena. Příště je obrana, tak jsem zvědavá, co předvedeme tam. V poslední době se Anushka vyhraňuje - nemá ráda fenky, zato s psima se může udovádět. Její feno-averze začíná nabírat grády. Stejně tak se prohlubuje Anushky závislost na tenisáku, pro který je ochotna šlapat přesněji, než švýcarské hodinky.

 

 

e.jpg

 

 

nadšeně pro balónek

 

 

A stejný den odpoledne - pár fotek z louky a z toho, jak se holky přetahovaly o hadr...

 

a.jpg

Kdo z koho?

 

 

 

b.jpg

 

 

c.jpg

a vítězem se stává....

 

 

 

d.jpg

 

 

.... momentálně ten váhově silnější...

 

 

 

28.10.2010

Tento sváteční den volna v kombinaci s krásným babím létem nás vylákal na rodinný výlet do Deštného v Orlických horách. Kéž by ještě pár takových krásných letně-podzimních dní bylo....

 

cimg0985.jpg

 

 

24.10.2010

Beník, prostřední z našich tří hafanů, se dožívá dnes 9ti let. I přez to, že by mohl být s přibývajícím věkem klidnější, upustit od zdrhání a víc se držet doma, opak je pravdou. Jakmile zjistí možnost útěku, je pryč. Jeho výlety jsou, pravda, kratšího charakteru než dřív, kdy byl pryč i celou noc, přezto si musí obejít  "svá místa" a utíkat tak proto při každé příležitosti. Jinak na procházce je díky konkurenci v podobě všežravé Anushky ovladatelnější, poslušnější a kolikrát má lepší přivolání než ona. Tak ať ti to, Beníno, běhá i nadále...

 

benik.jpg

 

 

Podzim letos přichystal pro nadšené houbaře pravé hody, takže ani my jsme neodolali a  vyrazili na sběr hub...

 

 

 

cimg0929.jpg

 

 

 

 

.... a šípků

 

cimg0949.jpg

 

 

 

cimg0954.jpg

 

 

31.7.2010

Poslední červencový den v sobotu jsme si vyšlápli na výlet po okolí. I přezto, že s náma vyrazila také maďarská ohařka Denjuška našich známých, kterou Anushka neznala a která ji trochu provokativně dráždila běháním na volno po "Anuščině pozemku", měla jsem mírnou obavu, jestli si dámy v nějaké vyhrocené chvíli nepůjdou do kožichů,  ale vše proběhlo bez problémů a byl to příjemně strávený den..

 

dscn6761.jpg

 

 

 

 

16.7.2010

Abnormální vedra (ve stínu naší zahrady dnes naměřeno 38st.C!!!), která delší dobu panují, už ani nelákají k výletům či sportovním aktivitám. Anushka tráví velkou část dne ležingem a to buď ve stínu na trávě nebo na dlažbě v chodbě. Ke štěstí a dokonalému utahání teď stačí chvilkové dovádění na louce u baráku nebo osvěžení a plavání v řece. A my jsme naloženi v bazénu - letos je jeho využití opravdu markantní .

 

0.jpg

 

Dovádění ve vodě a u vody... (Anushka, Basty a Sendy)

 

1.jpg

 

 

 

4.7.2010

Poněkud tropické dny (teploty přez 30st) trávíme často u vody, kam se Anushka docela ráda vrhá za aporty. Procházky v podvečer jsou to jediné, co lze v tomto vyčerpávajcím vedru provozovat. Přezto jsme se v neděli vydaly po dlouhé pauze na cvičák, osvěžit si poslušnost.

 

26.6.2010

3. ročník Ostrovního štěkání - Ostrovy u Náchoda

Dnešní, poněkud jiný cvičák, nás čekal na Ostrovech. Disciplíny pro týmy (páníček-pes) byly vskutku labužnické - aportování rohlíku psem a pak i páníkem, jedení a žraní buřtů na čas (v tom Anushka patřila časově mezi nejrychlejší, ovšem kazila jsem to časově já), cosi jako návštěva veteriny a pak aportík peška, který byl nasazen na figuríně... U mnoha předvedení jsme se opravdu smíchem až za břicha popadali. Modré nebe bez mráčku, dostupnost řeky a příjemná atmosféra přispěli k dalšímu pěknému dni. Sandra s Bastym dopadla na celkově krásném druhém místě a já s Anushkou jsme zaostali jen několik málo příček za nimi. Manželům Remešovým, kteří  tento, již 3.ročník zvládli skvěle, patří velký dík...

Fotečky opět od Sandry:

 bernacieresetovalhota.rajce.idnes.cz/ostrovni_stekani/

a od Borkovcových:

zkonachod.rajce.idnes.cz/Ostrovni_stekani_2010/

 

19.6.2010

Intenzivka Ivety Skalické - Česká Třebová

Intenzivně jsme se věnovali stopám, poslušnosti a obedienc, okrajově pak agility. Některé poznatky byly pro mne a Sandru novinkami, některé věci jsme si provětraly my a k něčemu novému přičichly i obě psí slečny. Každopádně to byl krásně prožitý den v příjemné společnosti mistryně ČR paní Skalické. I přez nepříznivou předpověď počasí, Anushkou, která Sandře pozvracela auto a obě psí slečny se na louce vyválely v čemci...  jsme nakonec jely domů všechny čtyři příjemně unavené, a já i Sandra ze sluníčka rudé jak raci... Největší zážitek si odnáší nejspíš Anushka, protože nejdřív ji narvat do tunelu pro agility a nějakým způsobem jí "vysvětlit", že tunel fakt nic nedělá, aby se do něho posléze i párkrát bez problémů vrhla, tak to bylo něco..

Za fotečky děkuju Sandře:

bernacieresetovalhota.rajce.idnes.cz/Vycvikove_soustredeni_Ceska_Trebova_19.6.2010/

 

Po hárací pauze je načase se zase vložit do kynologického života...

 

Neodolala jsem poznat nové kynologické směry a neodmítla jsem akci, ke které mě přemluvila Sandra. 19.6. se zkusím s Anushkou ponořit do taje, zvaného Obedienc.

 

19.5.2010

Anushka oslavila své druhé narozeniny.

 

 

15.5.2010

Krajská výstava v Hradci Králové - mezitřída

A máme za sebou premiéru další, tentokrát výstavní. Po nekonečné době, kdy se v kruhu načančaně nesli čau-čauáci a pekinézové, jsme přišly na řadu až kolem 14té hodiny...V mezitřídě jsme byly osamocené, rozhodčí Ing.Jaromír Dostál, DrSc vytkl Anushce jen méně hrudníku, díky tomu nám byla zadána známka VD1. Posudek:

"Typická představitelka plemene, méně hrudníku, jinak bez vady. Standardní osrstění."

 

Pan rozhodčí ještě při opravdu podrobné prohlídce pochválil správně nesený ocas, tmavé oko, správný skus, plný chrup a pěkný pohyb.

 

Obrazek

Obrazek

 

Za úpravu děkuju střihačce Martě a poděkování patří všem, kteří rozptylovali moji nervózu před premiérou... , nicméně jsem usoudila, že nejenom výstavami živ je člověk a tak jsme si druhý den zlepšily společně s Anushkou náladu při revírech.

 

 

Tak jak jsem slíbila, pokusila jsem se nafotit Anushku-lotrušku v upraveném kabátku - bohužel jsem fotila sama (v podvečer, takže ani světlo už nebylo nejlepší)  a také jsem  podle toho pořídila...:

 

Obrazek

Anushka - netrpělivka, furt sebou šila...

 

Obrazek

Profil

 

Obrazek

 

A takhle by jí to bavilo do alelůja...

 

Obrazek

 

 

 

 

Vzhledem k tomu, že bych se ani klubovky nezúčastnila (v pátek jsem lehla s chřipkou), jsem zvědavá, jak se budeme potýkat v kruhu na krajské výstavě s premiérou...

 

Jelikož se již delší dobu potýkám s myšlenkou jiného způsobu krmení, tzv. BARFování, shromažďuji si informace a zkušenosti. Také jsem viděla na vlastní oči Sandry Sendynku, která je granulonimra a za jakou chvilku se na ní BARF podepsal k lepšímu, študuju, co se kde k tomuto tématu dá... Pokud by měl někdo jiný zájem, našla jsem pro laika skvělé stránky: www.manwe.eu . Né, že by Anushce granule nejely (superprémiovka ProPac zdá se, nemá pro nás chybu), ale život je změna a tak uvidíme.

 

1.5.2010

Před blížící se krajskou výstavou v Hradci Králové (na klubovku jsem jaksi nestihla poslat poplatek..) jsme s Anushkou navštívili naši psí kadeřnici Martu a zároveň přidávám odkaz na stránky jejího kadeřnického salonu Matýsek.

 

 

 

24.4.2010

Anushka složila úspěšně zkoušku ZZO.

Vzhledem k tomu, že šlo o mojí vůbec první zkoušku se psem a premiéra to byla i z Anushčiny strany, posunulo mne to zas dál v naší společné práci. Tímto jsem zúročila 1,5roku dřiny, nervů,(hlavně při pubertálních výjevech čtyřnohé slečny), stresů z toho, co zas vyvede, ale i radosti z povedených povelů a vzájemném porozumnění a přeci jen je znát, že se obě snažíme. A co víc, Anushka čím dál  raději revíruje, čímž mi dělá ještě větší radost. Takže co dál? Uvidíme, třeba to do roka dotáhneme na ZM...

 

 

22.4.2010

Dastýnek se dožívá 13tých narozenin!!

 

 

17.4.2010

Rodinný výšlap na nejvyšší místo obce Stárkova - Vysoký kámen. Nádherné počasí bylo třeba 100%ně využít.

 

 

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

10.4.2010

Vzhledem k blížícímu se termínu zkoušek se soustředím na naši slabinu, kterou je aport. Nic nechci nechat náhodě, ale ani Anushku přetrénovat, případně ji odradit od hravého a dovádivého aportu. Moc ji ta disciplína baví, nicméně zakončení (předsednutí a pouštění) pořád ne a ne pochopit..

 

 

V plánu jsou zkoušky ZZO (24.4.2010), OKV kníračů ve Dvoře Králové n.Labem (8.5.2010) a Krajská výstava v Hradci Králové (15.5.2010).

 

14.3.2010

Naše společná premiéra na revírech. Anushku to děsně bavilo, konečně trochu schovaný lump a hlavně jiná činnost. Šlo jí to hezky, při vyštěkávání na figuranta neskákala, ale řvala a kousání ji rázem bavilo o 100%... Co šlo, tak jsem spíš kazila já... No, ale pro mne to byla také premiéra... Takže žádná "nudná a trapná" kruhovka, ale akčnější revíry - hold, změna je život...

 

 

 

Domácí socializace

 

 

Obrazek

 

Pacient má teplotu....

 

 

Obrazek

kašel a rýmu....

 

 

 

 

Obrazek

takže přikrýt a vypotit....

 

 

 

5.3.2010

Po delší pauze jsme šly na kruhovku. Z Anushky nejspíš nikdy nebude uňafané a nepříčetné zvíře, jen jak uvidí figuranta s rukávem... , ale aby se neřeklo, o hadr se tedy přetahovala slušně a i dotěrného figuranta ohlídala a seštěkala...

 

 

Se začátkem března přišla obleva a tak sníh mizel před očima. Už to vypadá na jaro, i teploty tomu napovídají, ale podle předpovědí se zima jen tak lehce nevzdá....

 

7.2.2010

Změny teplot nad a pod bodem mrazu učinily na cvičáku z plochy pro cvičení dokonalý bruslařský terén. Dnes se jen poslušnilo a to individuálně. Sice se postavily zástěny, ale nárazový vítr každou chvíli nějakou schazoval. No, nic moc...

 

 

5.2.2010

Fešanda Anushka podstoupila stříhací proceduru. To "vyloupnutí" ze zarostlé příšerky v krásně upravenou siluetu se mi moc líbí a nemusí jít jen o kníračku.

 

 

3.2.2010

V Náchodě byl vyhlášen kalamitní stav - sněhu je opravdu až až. No, radost dětí a Anushky ze sněhu to ale nemění...

 

 

Jelikož je sněhu požehnaně, je Anushka, narozdíl od Beníka a Dastyho, ve svém živlu a patřičně si to užívá. Občasné mrazy pod -15stupňů ale tráví "venkovní hafani" přeci jen doma v chodbě.

 

 

9. ledna 2010

"Trochu" nachumelilo a tak jsme šli na procházku. Jen nevím, jestli to Beník neměl spíš za trest... Chvílema mu totiž byla vidět jen hlava a chybělo málo a mohl čumáčkem hloubit sněhové tunely.

 

Obrazek

 

Obrazek

Anushka sníh miluje a konečně ho bylo tak akorát na pořádný dovádění...

 

 

Obrazek

 

 

 

 

3. ledna 2010

Konečně napadlo trochu sněhu a Anushka si ho náležitě užívá. Z dnešní procházky, kde dováděla se svými psími kamarády plemene jezevčík a cane corso, se vrátila spíš jako knírač bílý - omrzlý... Tak snad něco připadně. Taky jsem letos prvně trochu začala Anushku zapřahát do sáněk a pekáče, což se nejvíc líbí Petrušce .. Tak teď aby trochu víc nachumelilo..

 

 

Obrazek