Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

 

 

11.12.2009

Beník opět lomcoval brankou tak, až se mu podařilo utéct. Po návratu nebyl moc k poznání. Buď někde dostal něčím pár facek nebo ho porazilo auto. Z čumáku mu kapala krev a na jednom oku měl pěknou podlitinu. Do večera se oklepal, oko splasklo, byl už čilý, s chutí k žrádlu. Tyhle jeho výlety jsou i přez zavřenou bránu, kastraci atd... u Bena pořád na programu. Předpokládám, že jde o silnou genetickou dispozici, protože už by mohl mít ve svých 8mi letech trochu rozumu..

 

6.12.2009

Dnešní poslušnost mne nadchla - kontaktní, radostná a na Anushku i přesná. Ještě trochu vyladit rychlost a troufám si říci, že bychom z jara už mohly na nějaké ty společenské zkoušky...

 

 

22.11.2009

Rekordně teplý podzimní den byl jako stvořený pro vycházku...

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

13.11.2009

Další z miminek po Aishince a Clarkovi má DKK 0/0 - A´lotria Los Lumpos. Pěkné Báro, gratuluju!!!

 

 

8.11.2009

Rodinný výlet, tentokrát bez háravky, na MVP Praha - Letňany. Velcí knírači byli vystavováni v neděli. Přihlášeno bylo celkem 6 jedinců. Podle katalogu jsme zjistili, že by tam měla být i sestřička Anushky Amy.

 

Obrazek

 

 

Obrazek

 

 

 

 

26.10.2009

Do oblíbených odkazů byly přidány stránky sestřičky Amy Los Lumpos.

 

 

20.10.2009

Už dorazilo oficiální potvrzení, Anushka má DKK 0/0 - černé na bílém .

 


 

16.10.2009

Jelikož je to už měsíc, co jsme byli na rentgenu DKK a zatím nedošel žádný výsledek, už mi to nedalo a obvolala jsem, kde se snímeček nachází... Po hovoru s MVDr. Deckerem mohu napsat, že Anushka má DKK 0/0.  Anushka je dalším dítkem po Clarkovi a Asii, které rozšířilo řady nulových DKK a mám z toho velkou radost!!

 

Přidán odkaz na kamarády ze cvičáku - berňáky Sendynku a Bastiena.

 

 

24.9.2009

Jelikož bylo počasí akorát tak na nějaký podzimní výlet, rozjeli jsme se do Ardšpašských skal. To, jak se Anushka potýkala s krkolomnými výstupy po žebřících dolů i nahoru, nás mile překvapilo.

 

Obrazek

 

V pozadí  "Želva"

 

 

 

Amy, Anushky sestřička, má DKK 0/0.

 

16.9.09

Proběhl rentgen DKK, očekáváme výsledek...

 

Na 16.9.09 je Anushka objednána na rentgen DKK.

 

6.9.2009

Letošní Den s kníračem, konaný ve Dvoře Králové nad Labem, byl spíše dostaveníčkem pro chovatele kníračů malých. Zastoupení střeďáků a velkých bylo malé, ba mizivé. Z velkých jedinců přijely dvě fenky černé a jeden pes pepřák. Zkusili jsme si pohyb v kruhu, shlédli ukázky agility a také jsme vyzkoušeli kousání na jiného figuranta. Z hodnocení v kruhu jsme poněkud rozpačití, jelikož Anushka se  údajně projevovala bázlivě. Hranici mezi nedůvěrou a bázlivostí však neznám... Nicméně budeme trénovat ukazování zubů a další věci, ve kterých máme slabiny. Alespoň při kousání na figuranta měla plné zákusy , necouvala před práskajícím bičem, i když jiné prostředí a přítomnost celé její smečky (manžela a dcery) s ní provedlo své... 

 

Obrazek

 

 

 

6.9.09 nás čeká další Den s kníračem, tentokrát ve Dvoře Králové nad Labem.

Dastýnek i Anushka jsou objednáni na stříhání, takže místo dvou zarostlých tvorů budou zas krásní bafani.

 

24.8.2009

S Dastym jsem zajela na veterinu. Jeho problémy s frkáním a následným chrčením byly docela silné a prakticky při každém pohybu. Dostal injekci na uvolnění průdušnice a byl mu nasazen na týden Mucosolvan junior. Druhý den jsem s ním byla na kontrole. Zlepšil se, tak uvidíme, co bude za týden. Šelestík na srdíčku je minimální, plíce čisté, takže moje obavy, že jsou problémy způsobeny  právě od srdce, se naštěstí nepotvrdily.

 

22.8.2009

O týden později jsme si ťáply dvě stopičky. Jedna s jedním lomem, kterou zvládla pěkně. Druhou s malým pokusem - dvěma lomy. První přešla, druhý střihla docela solidně. Předmět byl jen jeden, vždy na konci stopy. Učíme ho označovat zalehnutím.

 

15.8.2009

Anushce jsem poprvé zařadila na stopu lom.  Pěkně za horizontem kopce, aby Anushka nic neviděla...Zvládla ho bez problémů. Při stopách zjišťuji, že vyskytne-li se nějaký problém, bude jen a jen v paničce...  Drobné sejití ze stopy, zapříčiněné vyčmucháním srnčích bobků zatím toleruji jen díky tomu, že se na povel vrátila na stopu a řádně v ní pokračovala. Stopičky nás baví, škoda, že není víc času se jim věnovat...

 

Anushky sestřička Aika má DKK rovněž 0/0.

 

1.-8.8.2009

Letní výcvikový tábor - Dlouhé Rzy

Týden v krásném prostředí Orlických hor s přijatelným počasím utekl jako voda. Ráno byly na programu stopy, dopoledne poslušnost a v podvečer obrana. Anushka našla novou zálibu a to ve stopách. Vypracovává je pěkně a i já, ač jsem z tohoto oddílu výcviku moc nadšená zpočátku nebyla (hlavně pro to brzké vstávání.. )    , jim začínám propadat. Zkoušely jsme si i zvlněné stopy, označování předmětu zalehnutím a obloučky.

Při kruhovce Anushka taky začíná chápat, o co jde a byť trénujeme na řídítka, pěkných plných zákusů bylo víc než dost.

Jen ta poslušnost je teď trochu na "čtýru". Hlavně přivolání. To se projevilo obrovským průšvihem - Anushka prohnala v nedalekém stavení houf slepic. Jednu pocuchala tak, že jsme jí majiteli museli zaplatit....

Fotky z tábora jsou v odkazech.

 

 

25.7.2009

Dnešní kruhovka byla pěkná, Anushka figuranta opravdu "seřvala". Ovšem mě se moc nezamlouvá to, že při odebírání kořisti startuje po mých rukách. Na tom musíme zapracovat, mimochodem na to bude celý týden na výcvikovém táboře.

 

16.7.2009

Holky řádili na zahradě....

 

 

Obrazek

 

 

Obrazek

Obrazek

 

 

 

Dobrá zpráva z Nýřan - Anushky sourozenci sestřička Alissia a bratříček Atilla mají DKK 0/0.

 

 

6.7.2009

Závod ZZO - Hronov - diskvalifikace

Tento náš premiérový start dopadl ještě hůř než v tom nejčernějším snu - jediné, co jsme vzládly, bylo hlášení, chůze u nohy a povel volno.. Pak už jen čmuchanda, zdrhanda a diskvalifikace... Líp si to Anushka načasovat  snad ani nemohla. Doufám, že si v říjnu na závodech pořádaných naší organizací spravím náladu.

Z necelých 40ti soutěžících v této kategorii byla 7x diskvalifikace. Nejlépe se za Náchod v ZZO umístila Janička s Bojárkem, vybojovali krásné 3místo a dostali nádherný pohárek. Jojo, léta zkušeností byla znát..

 

 

Přihlásila jsem se s Anushkou na závody ZZO, pořádané sousedskou ZKO Hronov. Jelikož je to "za rohem" , v podnělí, 6.7.09, je volno (svátek) a někdy a někde člověk začít musí, tak už teď se na to těším . Poslední hold někdo taky skončit musí...

 

 

Tak od očkování máme zas na rok pokoj. Anushka váží 31kg a učí se sžívat také s náhubkem. Pravda, moc jí to nebaví, ale nedá se nic dělat.

 

 

21.6.2009

Kousaneček se slušně zahojil, na dnešní kruhovce Anushka zuřila, nicméně už delší dobu pozoruji, že ji nejde o "hračky" nabízené figurantem, ale o figuranta samotného...

Anushka také objevila novou zábavu, nekonečné aportování tenisáku , což jen a jen vítám.

 

Obrazek

 

Anushky nová vášeň...

 

 

25.5.2009

Anushka má svůj první slušivý kníračí zástřih. Vypadá úžasně, je černá jak bota a moc jí to sluší.

 

Obrazek

 

Anushka - 13m

 

Obrazek

 

 

24.5.2009

Pevná ruka na cvičáku začíná být znát. Anushce se nesmí polevit ani píď, jinak toho dokáže jednoduše a rychle zneužít. V kruhovce se jen tak nedala, začíná se mi líbit její projev, který začíná být nekompromisní vůči figurantovi a jeho "hračkám". Bohužel při nacviku hromadného volna byla Anushka napadena roční fenou amerického buldoga.  Pravda, nelibě se na sebe "usmívaly" už během poslušnosti. Anushka si odnesla díru po zubu v levém stehně. Bohužel jsem na to přišla až doma při česání, na cvičáku nejevila jakékoliv známky "úrazu", poctivě si odcvičila své a ještě se 4km prošla ze cvičáku domů.

 

19.5.2009

Anushce je dnes rok. Je objednána k paní Kamenické na svou pořádnou první kníračí úpravu do Hradce Králové.

Blahopřejeme ostatním puberťáckým los lumpovským miminkům hodně zdravíčka a páníčkům pevné nervy při výchově a výcviku!!!

 

Datymu byl při pravidelném přeočkování zjištěn drobný šelest na srdíčku. Naštěstí je štíhlý a tak není srdíčko zatěžováno navíc přebytečnými kily. Zatím mu nebyly dány ani žádné léky. Jen má snížit zátěž v podobě krátkých procházek. Také začal hůř slyšet.

 

3.5.2009

Svod dorostu - Dvůr Králové nad Labem.

Anushka si nechala zkontrolovat zuby, nicméně s měřením výšky dost nadělala... Svodový kod 00/4ATb/+, prokvetlá, úzké zadní chody a mírně klenutá bedra. Víceméně jsme s tím vším počítali. Potěšilo nás tmavé oko, správný nůžkový skus a výška 62cm. Setkali jsme se tam s majiteli Aiky, Anushčiny sestřičky. V kodu má v podstatě to samé, co my. Blahopřejeme ostatním sourozencům k zvládnutí svodu a přejeme hodně zdravíčka k jejich blížícím se prvním narozeninám.

 

Obrazek


Obrazek

Anushka - svod dorostu, 11m, Dvůr Králové nad Labem

 

 

2.5.2009

Oblastní klubová výstava kníračů - Dvůr Králové nad Labem.

V sobotu jsme na otočku zajeli mrknout na výstavu. Vítěžem se stal jedinec velkého černého knírače. Mimochodem jediný pes VKČ, který se zúčastnil této výstavy.

 

 

Obrazek

 

A. Rysková a Amparo Black Baroo

 

 

1.5.2009

Pátek, sváteční den s krásným počasím, nás vylákal na rodinný výlet. Cílem se stala Chata pod Korunou (bohužel pro turisty ještě uzavřena) v krásné přírodě v okolí Božanova. Anushka zase zaperlila, když kdesi našla mýdlo a kus ochutnala... Předpokládané bublinky z huby nebo uší se ale naštěstí nekonaly....

 

Obrazek


Tak na nedělní Svod dorostu je vše připravené, Anushka dohárala, byla si na veterině pro razítko a při té příležitosti vlezla i na váhu. V necelém roce váží cca 30kg.

 

22.4.2009

Dasty se dožívá krásných 12ti let ...

 

Obrazek

 

 

 

Tak i druhá ovce porodila, ovšem narodilo se jedno velké mrtvé jehně. Malá trojka (dva beránci a jedna ovečka) už je s maminkou celodenně na louce a užívá si jarně-letního počasí....

 

Obrazek

 

5.3.2009

V dnešní kruhovce jsem Anushku vůbec nepoznávala - štěkala na figuranta, rvala se s ním s dosti velkým nasazením, které jsem u ní dosud neviděla, vrčela a vůbec se chovala jako naprosto jiný pes. Přisuzovala jsem to změně figuranta, případně tomu, že by Anushce přecvaklo a začala chápat, co má v kruhu vlastně dělat, že tam zívání, sedání si na zadek atd.. vůbec nepatří.. Nebo je to prostě tím, že začala prvně hárat a hold už začíná získávát  známky dospělého knírače včetně povahy a rozumu? No, uvidíme za měsíc...

 

 

Obrazek

 Anushka - 11měsíců

 

31.3.2009

Posledního března se Anushka letos poprvé (a vlastně poprvé v životě ) vykoupala v řece. Honila kachny a nějak v zápalu boje neodhadla hloubu u břehu - skok za houfem, zakončený placákem a následný ponor včetně hlavy byl asi trochu tvrdou školou života, nicméně by jí mohlo dojít, že ostatní žijící tvorové má nechávat v klidu.. A ona vodu ráda tak maximálně v misce....

 

29.3.2009

Tento víkend byl ve znamení cvičáku. V pátek jsme byli s Anushkou po dlouhé době provětrat postroj na obrany. V sobotu u nás probíhaly zkoušky Mezinárodního zkušebního řádu IPO a zkoušky BH (doprovodný pes) takže jsem sbírala teorii, které není nikdy dost. No a v neděli byl opět cvičák. Poprvé jsem šlapala stopu, vyslechla si nějaké rady od zkušenějších kolegů a Anushka poprvé dostala povel "Stopa". Očividně si jí to líbilo, vždyť tolik pamlsků na tak krátkém úseku a prakticky za nic - no kdo by to nebral...

 

Jehňátka jsou zatím všechna živá, vesele skotačí v chlívku, tak snad je to na dobré cestě... Už aby bylo hezky a mohli takhle dovádět na louce.

 

21.3.2009

První jarní den nám nadělil 3 přírůstky - těsně před polednem začala ovce Adélka rodit. Výsledkem jsou 3 jehňátka. Bohužel jedno je hodně malinké a slabounké a moc nejeví zájem o pití, takže nevíme, jestli přežije. Ovce je schopna s přehledem vykrmit 2 jehňátka, tři jsou (vzhledem k průměrné porodnosti 1,5 jehněte na ovci) už opravdu hodně a většinou to nejslabší nepřežívá. Je to náš čtvrtý vrh jehňátek.

 

 

Obrazek

 

Pár hodin stará jehňata...

 

 

Obrazek

 

 

Stále se necítím 100%ně fit a tak má zatím Anushka od cvičáku volno.

 

17.3.2009

Po dlouhé době jsem mohla vyrazit s Anushkou na procházku. Chřipka je snad překonána. Anushka kupodivu docela poslouchala, čekala jsem, že to bude horší s její poslušností. Takže se těším na cvičák...

 

14.3.2009

Tak se naše rodina rozrostla... a to o malé autíčko Fiat Punto. Protože  bylo v poslední době dosti náročné vše jedním autem (vzhledem k našim aktivitám) sladit a zorganizovat, jsem ráda, že budu moci být víc nezávislá a naložit si psy a dceru a vyrazit kamkoliv a kdykoliv....

 

8.3.2009

Dnes nám dala Anushka co proto. Jelikož se dostala do garáže, našla si objekt k žrádlu (jak jinak). Bohužel to bylo sypké lepidlo na tapety, vodou ředitelné (tedy slinama). Naštěstí bylo rozdělané a hodně ho vysypala všude na trávu, ale něco přeci jen dostala do sebe... Peroxid vodíku napomohl k vyzvracení a snad jí bude dobře. Opravdu mne v životě nenapadlo, že až takhle může být velký knírač "nebezpečný" svou zvědavostí. Už na zahradě bydlelo pár psů, ovšem co do činnosti, je Anushka jednoznačně nejpodnikavější... Báro, jestli máš doma dvě takhle "šikovné" holčičky, tak si prosím schovej lepidla všeho druhu..

P.S.: ani jsme po této akci neměli sil vynadat Beníkovi, který se vrátil z dalšího půldeního výletu na vlastní tlapu...

 

5.3.2009

Začátkem března jsme Anushku přihlásili na Svod dorostu,, který se koná 3.5.09 ve Dvoře Králové nad Labem. Jelikož nedopadla naše společná premiéra v lednu na NVP v Olomouci, jsem zvědavá, jak to zvládneme v květnu na svodu a jak to bude vypadat, až budeme počítat  té naší temperamentní prdlince zuby...  Bylo by milým překvapením, kdybychom se tam setkali s nějakým potomkem po Asii a Clarkovi, tedy Anushčiným bratříčkem nebo sestřičkou.

 

Na nějakou dobu jsem vyřazená "z provozu", chřipka byla silnější.... Doufám, že Anuše maximálně nezdivočí a že zbytek trávníku, který jakžtakž odolává jejím hrabošivým počinům, to přežije...

 

15.2.2009

A zase jedna ze cvičáku...

 

Obrazek

 

Procházíme slalomem okolo lidí a psů...

 

 

 

7.2.2009

Za okny jarní počasí (10stupňů) a sluníčko k procházce lákající....

 

Obrazek

 

Anushka - 8,5m

 

 

 

Obrazek

 

 

1.2.2009

Anushka se nám rozštěkává na povel. Dokonce to dnes poprvé předvedla i na cvičáku, kde z ní doposud nevypadl ani štěk... Samozřejmě jen párkrát ňafla, nač taky štěkat zbytečně dlouho... . Je to sice jen malý krůček kupředu, ale jsem za něj ráda. Kéž by šlo vše ostatní takhle hezky...  

 

 

24.1.2009 

V sobotu se konala Členská schůze KCHK. Mimo jiné jsme se dozvěděli,jak si vedou knírači ve východních Čechách. To, že se za rok 08 ve VČ neodchoval ani jeden vrh kníračů velkých p.+s., asi mluví za vše. Rodí se stále míň štěňat, zájem o ně je nevalný.

Odliv chovatelů a příznivců se stále přičítá otevřením hranic po revoluci a přílivu nových, dosud neznámých plemen a také pozdějšímu zákazu kupírování uší, jakožto propagaci týrání zvířat. Lze tedy další pokles čekat po zákazu kupírování ocasů, které se již nad naší republikou vznáší? Nicméně stále se dál v chovatelských stanicích kupíruje, i když už začínají být vidět i ocáskatí knírači všech velikostí a barev.

Pro laika je mnohdy záhadou také úprava knírače - bohužel trimováním se opravdu zabývá minimum psích salonu. Rychlejší, levnější a pohodlnější je objet psa strojkem... To, že se horší kvalita srsti a ta pak neodpovídá standardu je další věc.

Další fámou je, že se knírač cvičí déle a obtížněji, než ostatní plemena, používající se k výcviku. Možná na tom cosi bude, knírač je občas palice a po zlém se s ním nic nesvede. Nicméně naučené si dlouho pamatuje a není potřeba mu to drilem připomínat. Také otrocky neopakuje cviky a po zlém se s ním vyjít rozhodně nedá. Mezi sportovními kynology je též rozšířeno, že velcí knírači "nekoušou". Tomu by do budoucna měl zamezit bonitační řád z dubna 2008, který stanovuje, že bonitován bude  pouze jedinec s jakoukoliv zkouškou (viz. bonitační řád KCHK).

Bohužel chov velkých černých kníračů je dosti znatelně rozdělen na dvě linie, pracovní a výstavní. Sehnat štěně, aby bylo po obou stranách kvalitní je takřka nemožné. A v tom bude asi zakopaný pes... Na druhou stranu to, že knírač velký není módním plemenem může mít pozitivní vliv na udržení jeho dobrého zdraví a správné povahy. Módnost sebou totiž nese produkci štěňat bez PP a na to už doplatila nejedna psí rasa (např. labradorský a zlatý retrívr, pudl nebo německý ovčák).

 

 

Do odkazu "Vzpomínáme" byli přidáni ještě dva psi - němečtí ovčáci - kteří vlastně tehdy odstartovali kynologománii u manžela. Sice jsem je osobně neznala, ale myslím, že by tu měli mít svá místečka...

 

 

11.1.2009

 Bylo nám nabídnuto začít cvičit ve skupině pokročilých a Anushka se nově zabydlela v přiděleném kotci č.20. Obojí jsem ráda přijala, cvičit se zkušenými psy i psovody je pro mne výzva a pohon kupředu.

 

Obrazek

Vlevo Pavla s bouvierkou, vpravo my dvě....Anushka pořád "kouká", jestli zas nebude za odměnu nějaká mňamka..

 

 

Už je to víc jak rok, co byl uspán Erik a půl roku, co nám na zahradě řádí Anushka...

 

Obrazek

 Jedna vzpomínková...

 

6.1.2009

A víc sněhu...

Obrazek

 

 

Obrazek

Černá brána otevřena... aneb k čemu všemu se dá využít knírač, když je chvíli v klidu  :-)

 

 

 

3.1.2009

Konečně napadlo trochu sněhu....

 

Na startu ... kdo bude dole dřív?...

 

Obrazek

 

Obrazek

 

A už je tu rok 2009, s ním i (zatím jen) trochu sněhu..  Z cca 5kg černých chlupů a čtyř neohrabaných nožek vyrostla za necelých 8měsíců psí slečna, mající víc jak 25kg, s živelným temperamentem a nekonečnou žravostí čehokoliv... V tomto roce bychom se chtěli s Anushkou zúčastnit svodu mladých, také si obě premiérově vyzkoušet závod ve sportovní kynologii, zúčastnit se letního tábora od ZKO a pokud se zadaří, složit zkoušku ZZO nebo BH.